CO TO JEST KOLAGEN

Kolagen jest najliczniej występującym białkiem kręgowców. W zależności od gatunku stanowi on 25-80% masy wszystkich białek organizmu. Występuje między innymi w skórze, kościach, ścięgnach, wątrobie, nerkach, sercu, płucach, rogówce oka, błonach, naczyniach włosowatych. Przykładowo u człowieka o wadze 75 kg, zawartość białka wynosi 15 kg . W tym 7,5 kg stanowi kolagen naturalny.


W organizmie ludzkim możemy wyróżnić kilkanaście typów kolagenu naturalnego. Najczęściej występującym rodzajem kolagenu naturalnego jest typ pierwszy. Znajduje się on w kościach, ścięgnach i tkance tworzącej blizny. Kolejny typ kolagenu naturalnego tworzy chrząstki stawowe. Inne typy kolagenu naturalnego występują w mikro włóknach międzytkankowych, na skórze i na powierzchni tętnic. Kolagen naturalny tworzy również tkankę nabłonkową, błony śluzowe oraz wnętrze żył. W sumie wyróżnia się dwanaście typów kolagenu naturalnego. Do tej pory nie rozpoznano funkcji ośmiu rodzajów kolagenu naturalnego występującego w organizmie ludzkim.

Z biegiem lat zmniejsza się produkcja rodzimego kolagenu, co jest powodem powstawania wielu problemów zdrowotnych oraz zmian w naszym wyglądzie zewnętrznym. W naszym organizmie następuje ciągła wymiana kolagenu. „Zużyty” kolagen jest zastępowany przez nowy. Kolagen w naszym organizmie jest wymieniany w tempie około 3 kg rocznie. Proces wymiany kolagenu zostaje zaburzony po 25 roku życia. Organizm człowieka zaczyna tracić zdolność do odbudowy naturalnego kolagenu. Całkowite wytwarzanie kolagenu w naszym organizmie ustaje ok. 60 roku życia. Najbardziej staje się to widoczne na skórze. Z wiekiem traci ona swą jędrność i gładkość, staje się cieńsza, sucha i pojawiają się zmarszczki i cellulit. Braki kolagenu są również odczuwalne „wewnątrz” organizmu.

Ubytek kolagenu naturalnego powoduje obniżenie funkcji życiowych narządów wewnętrznych. Następuje wiotczenie mięśni, obniżenie funkcji życiowej mózgu, serca, nerek, wątroby, zmętnienie ciała szklistego oka, matowienie włosów i paznokci oraz wiele innych. Wytwarzanie kolagenu naturalnego jest uwarunkowane hormonalnie. W jego produkcji uczestniczą hormony tarczycy, estrogeny, androgeny, parathormon, hormon wzrostu i czynniki wzrostowe, insulina.

Nazwa cząsteczki kolagenu pochodzi od greckiego colla - "klej" i genno - "rodzić". Klejogenny w tłumaczeniu z greki. Nazwa ta dosłownie określa funkcję kolagenu. "Klejorodne" białko spaja elementy komórkowe, umożliwiające powstanie z pojedynczych komórek tkanek i narządów. Przez biochemików kolagen naturalny określany jest, jako najbardziej skomplikowany twór w biologii kręgowców. Kolagen spośród innych białek wyróżnia się budową. Zbudowany jest z cząsteczek występujących w postaci potrójnej superhelisy, która utworzona jest z trzech łańcuchów polipeptydowych owijających się wokół wspólnej osi. Rozbite cząsteczki kolagenu: polipeptydy i aminokwasy wnikają w głąb skóry, gdzie są wykorzystywane przez organizm, jako materiał budulcowy do produkcji własnego kolagenu. Właściwości kolagenu bardzo dobrze wpływają na wygląd naszej skóry. Składniki, które w sobie zawiera przywracają młodość i koloryt naszej skórze.